Галя Бендурска
Галя Бендурска

29.04.2024

Как овладяването на нов език може да подобри родния ви език?

Когато започвате да изучавате втори език, нормално е да се тревожите, че това може да попречи или да намали способностите ви за родния език. Изследванията обаче показват, че може да се случи обратното - придобиването на нов език може действително да подобри вашето владеене, речников запас и граматически умения на вашия първи език. Изучаването на чужд език въвежда нови концепции, перспективи и знания за самия език. Това метакогнитивно развитие на свой ред укрепва владеенето на основния ви език. Когнитивните ползи са особено силни сред двуезичните, които учат два езика едновременно от детството.

 

По-широк речников запас и подобрена плавност, изучаването на лексиката и граматиката на нов език ви прави по-наясно със структурата и нюансите на езика като цяло. Това металингвистично знание подсъзнателно се прехвърля обратно на вашия роден език, потенциално разширявайки вашия речник и описателни способности. Лексиката и граматическите концепции, научени на втори език, могат да се прехвърлят на вашия роден език, подобрявайки плавността. Способността да контрастирате езиците повишава металингвистичното съзнание, разширявайки вашия речник и изразяване на основния ви език.

Подобрена граматика и умения в изучаването на граматическата рамка на нов език често изяснява граматичните правила и конвенции на вашия роден език, които може да сте използвали инстинктивно преди. Това подпомага развитието на по-силни граматически умения и на двата езика.
Изучаването на граматическите модели на нов език повишава цялостните ви граматически умения и знания за структурната рамка на езика. Осъзнаването на граматическите правила подобрява владеенето и правилното използване на вашия роден език.
 

Когато схванете граматичната система на нов език, вие затвърждавате знанията си за граматиката на вашия роден език. Структурното разбиране на граматиката повишава вашето граматическо владеене на първия ви език.

Изучаването на чужд език въвежда нови концепции, перспективи и познания за самия език. Когнитивна гъвкавост е актът на редовен преход между езици, който развива умения за класифициране, разграничаване и когнитивна гъвкавост. Необходимата умствена пъргавина стимулира цялостното здраве на мозъка и изпълнителната функция и се прилага във всички модалности на мислене.