Ваня Ананиева
Ваня Ананиева

29.04.2024

Изхвърлете речника и ще научите лексиката по-добре

Нека си признаем, отварянето на речник, докато сте погълнати от забавленията на английски, може да се почувства като умора. Кой иска да превърне една приятна сесия за четене или филмов маратон в процес на учене? Не се притеснявайте обаче, защото понякога е по-добре да не използвате речника. Да, чухте ни! В тази публикация ще разгледаме пет ефективни техники, които ще ви помогнат да разберете и разширите речника си, без постоянно да посягате към тежката книга или поне към приложението на телефона си.

 

1. Контекстът е ключов
 

Вместо веднага да търсите значението на непозната дума, отделете малко време, за да разбъркате контекста. Задайте си въпроси като: Какъв текст е това? Кой е героят, който говори или разказва? Какъв е техният тон и език на тялото? Уликите в самия текст често могат да осигурят ценна представа за значението на думата. Дали е вълнуващо приключение, романтична драма или комедия? Обърнете внимание на странностите, езика на тялото и тона на героя. Тези магически съвети често разкриват скритото значение на думата.

 

2. Експеримент за заместване на думи
 

Сега, след като сте погледнали по-внимателно контекста, опитайте да замените непознатата дума с друга, която изглежда отговаря на споменатия контекст. Умът ни е отличен в попълването на липсваща информация, за да осмисли това, което четем, когато не разполагаме с всички парчета пъзел. Например, ако срещнете фразата „Тя ме сграбчи за...“, експериментирайте с различни думи като „ръка“, „китка“ или „рамо“. Вижте коя опция подожда най-много в изречението.

 

3. Анализирайте формата на думата
 

Сега е време да разгледаме по-отблизо структурата на непознатата дума. Помислете за нейните корени, производни, съединения, префикси и суфикси. Какво е всичко това, ще кажете? Надникнете зад лингвистичната завеса и просто вижте как всъщност изглежда отделната дума. Разбирането на структурата на думата може да даде ценни съвети за нейното значение. Например, нека вземем една доста проста дума „нещастие“. Можете да го разделите на „не-“ (което означава „не“) и „щастие“, което ви помага да заключите, че се отнася до обратното на щастието, което от своя страна завършва на „-ие“, това е окончание на съществително . Както можете да видите, играта на детектив с уликите, които ви дава морфологията на думата, може да бъде наистина полезна.

 

4. Многоезични сравнения
 

За тези, които говорят много езици, сравняването на непознатата дума с нейните двойници на други езици може да бъде поучително. Много езици споделят общи корени и произход, така че установяването на връзки между непознати думи и техните двойници в други езици може да ви насочи към тяхното значение. Тази техника може също така да задълбочи разбирането ви за езиковите връзки. 

 

5. Водете дневник с речников запас
 

Всеки път, когато срещнете непозната дума или дори дума, която просто не сте усвоили напълно, отбележете я заедно с изречението, в което се появява. Сега оставете да “къкри” и изчакайте думата да се появи отново в различен контекст или пример във вашия материал за четене, слушане или гледане. Събирайки множество случаи на употреба на думата, вие ще изградите по-цялостно разбиране на нейното значение с течение на времето. С всяка нова среща ще разкривате значението й като “белене на слоеве лук”.

В заключение, изграждането на вашите умения за разбиране на значението на думите не трябва да включва постоянното използване на речник. Използвайки тези техники, можете да обучите мозъка си да стане по-умел в извеждането на значенията на думите от контекста, структурата и езиковите модели. Така че следващия път, когато се насладите на книга или гледате филм на целевия си език, използвайте тези стратегии и гледайте не само как речникът ви процъфтява, но и как ставате по-независим приемник на информация и значение на целевия език! 
Нека говоренето с думи започне!